Psychosomatika

Co je to psychosomatika

Lékaři krčí rameny nad Vašimi zdravotními problémy. Nevědí, co Vám je, i když jste prošli všemožnými vyšetřeními. A nakonec se dozvíte pouze neurčité „to je psychosomatický“, „to máte od nervů“, „jděte k psychiatrovi nebo psychologovi“. V první chvíli jste překvapení, možná i naštvaní. Vždyť to břicho, ta hlava, ta záda Vás vážně bolí. To si jako doktor myslí, že jste simulant? Ujistím Vás, že Vaše těžkosti jsou reálné, jen klasické zdravotnictví je prostě někdy v koncích. Na člověka totiž nekouká jako na celek a vyděluje často pouze fyzickou stránku věci.

Jak tělo ovlivňuje psychiku a psychika ovlivňuje tělo

Většina nemocí (ne-li všechny) je způsobená souhrou psychických, tělesných, sociálních a duchovních (spirituálních) problémů. Pro uzdravení je tedy potřeba prozkoumat všechny tyto oblasti. Například máte chronické bolesti žaludku, prošli jste vyšetřením, které nic neodhalilo, i tak baštíte léky, které aspoň na chvíli uleví, ale problém trvale nevyřeší. Psychosomatika se v takovém případě ptá: „co nebo kdo Vám leží v žaludku?“, „co nemůžete strávit?“, „z čeho je Vám blbě?“. Trochu zapřemýšlíte a odpověď na sebe nenechá dlouho čekat: „vadí mi, jak si ze mě utahuje šéf, ale nemůžu mu nic říct“, „rodiče chodí každý den ke mně domů a nerespektují moje soukromí“, „manžel mě slovně ponižuje“, atd. Je jasné, že pokud se šéfovi, rodičům, manželovi nepostavíte a nedáte jim jasné hranice, tak břicho Vás bude bolet dál. Vím, takhle jednoduché to není, ale s tím Vám můžeme pomoci my psychologové. Společně najdeme možnosti, vybereme řešení a získáte sílu k řešení.

A co třeba rýma, to je taky psychosomatické? Ano i banální viróza má své příčiny v psychické nepohodě. Jde o spojitost imunitního systému s Vaší pohodou nebo naopak stresem. Řada vědeckých studií dokázala, že stres snižuje obranyschopnost organismu. Takže když jste v práci už měsíc pod tlakem a pak na Vás někdo „prskne bacil“ v autobuse, rýmu pravděpodobně chytnete. Tělo nemoc využívá i jako záchrannou brzdu. Člověk s úlevou hodí pracovní povinnosti za hlavu a odpočine si, což vlastně dávno potřeboval, jen si to nechtěl, nemohl dovolit.

Symtom je signál těla, kterému bychom měli věnovat pozornost. Je to informace, že jsme se vychýlili z rovnovážného stavu, že se něco děje. Když symptomy překryjeme léky, problémy nezmizí, jen jsme umlčeli ŘEČ TĚLA. Což může být rizikové, protože své tělo můžeme snadno přetížit. Dejme tomu, že Vás bolí několik dní koleno. Lupnete si brufen, koleno přestane bolet a vyrazíte na dvaceti kilometrovou túru. Druhý den se už na koleno nepostavíte.

Takže nepodceňujme signály těla, naslouchejme jim a včas si dopřejme, co potřebujeme.