Když nevíte, jak se rozhodnout

Když nevíte, jak se rozhodnout

Stojíte na místě, máte na výběr z několika možností a váháte. Zvolit tohle nebo to druhé, co bude lepší? Chvíli už to vypadá, že máte řešení, ale pochybnosti Vás vrátí zpět. Přináším Vám inspiraci, jak lze přistoupit k rozhodovacímu procesu, abyste na křižovatce nestáli moc dlouho a dobrali se ke svému řešení.

  • ČAS A TRPĚLIVOST Pokud není v ohrožení něčí život či zdraví, tak to znamená, že máte čas, že se nemusíte ihned rozhodnout. Dovolte si, dát si tolik času, kolik jen potřebujete, být trpělivý a počkat si. V mezičase se může ledacos stát a celou situaci proměnit. Minimálně se na to vyspěte. Ne nadarmo se říká, že ráno moudřejší večera. Řešení totiž může přijít i v noci v rámci snů.
  • INFORMACE Zapřemýšlejte, zda máte/znáte všechny proměnné a informace, které potřebujete, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout, zda Vám nechybí některý pohled. Pokud něco schází, doplňte to.
  • ROZUM I EMOCE Ani jedno nevynechejte. Pokud se rozhodujeme jenom rozumem nebo jenom emocemi, tak tím vždy půlku sebe vynecháme. Rozhodnutí pak není celistvé a nevyjadřuje vše, co nás tvoří. Něco mu chybí a je potom větší pravděpodobnost, že svého rozhodnutí budeme později litovat.
  • PODPORA Může být užitečné si říci důvěryhodnému člověku o pomoc. Neznamená to, že by to za Vás rozhodl. Ale může nabídnout nezaujatý pohled zvenčí, může Vám v rozhovoru zpětně zrcadlit Vaše myšlenky a prožitky a díky tomu si je Vy lépe uvědomíte.
  • CO NECHCI Jednoduší bývá začít tím, co nechceme, snadněji to pro sebe definujeme a jasně určíme. Je to dobrá vylučovací metoda.
  • BRAINSTORMING Dejte na hromadu všechny možnosti i nemožnosti. Pusťte si svou fantazii na špacír a zkuste vymyslet různé cesty, kterými byste se mohli vydat, i když se budou zdát bláznivé a nereálné.
  • IMAGINACE Zapojte svou představivost a zkuste si svým vnitřním zrakem jednotlivé možnosti představit pěkně jednu podruhé. U každé setrvejte dostatečně dlouho, abyste byli schopni vykreslit i sebemenší detaily. Hlavně si všímejte toho, jak se v každé možnosti cítíte. To může být klíč.
  • INTUICE Napojte se na svůj vnitřní hlas, šestý smysl. Všechny ostatní doporučení můžete v tu chvíli hodit směle za sebe 🙂
  • NECHAT TO VYHNÍT Pokud se člověk nerozhodne, neznamená to, že by se nerozhodl. Vlastně se rozhodl pro možnost „nic nedělat“, dělat mrtvého brouka a ono to vlastně vždycky nějak dopadne. Jen je tu trochu nebezpečí, že se Vám to nebude líbit.
  • ZODPOVĚDNOST Pokud se vydáte na konkrétní cestu, čekají Vás důsledky, které je potřeba zodpovědně přijmout, ať jsou jakékoliv. Nelitujte, neohlížejte se zpět. Stejně nemáte křišťálovou kouli, která by Vám řekla, že ta druhá cesta by byla lepší. A pokud se vám současná cesta nelíbí, vždy se můžete rozhodnout znovu a znovu a znovu… Skoro vždy je totiž na výběr.

Nevědět nemusí být vůbec špatné. Znamená to, velkou volnost, spoustu dveří kolem vás je otevřených. Když se rozhodnete, zůstanou otevřené jen jedny dveře a ostatní se rázně přibouchnout. Na druhou stranu, pokud si necháte, co nejdéle, co nejvíce dveří otevřených, tak Vás to může v životě slušně paralyzovat. Ale to už je spíše na rozhovor s odborníkem, protože kořeny důvodů takového jednání bývají hluboké.